Apple iOS 17 tanıtıldı! iPhone iOS 17 özellikleri neler?

Apple, WWDC etkiliğinde iOS 17'yi tanıttı. 5 Haziran Pazartesi günü yapılan tanıtımın ardından iOS 17 ile gelen özellikler kullanıcılar tarafından araştırılmaya başlandı.

Apple iOS 17 tanıtıldı! iPhone iOS 17 özellikleri neler?

Apple tarafından her sene düzenlenen WWDC 5 Haziran Pazartesi günü saat 20.00'de gerçekleşti. WWDC 2023 etkinliğinde iPhone iOS 17 sürümünü tanıttı. iOS 17 yeni sürümünde gelen özellikler ve güncellemeyi destekleyen cihazlar iPhone kullancıları tarafından araştırılmaya başlandı. Yenilenen işletim sisteminin ilk beta sürümü, açılış konuşmasından birkaç dakika sonra geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Genel beta ise muhtemelen Temmuz ayında gelecek. iPhone kullanıcılar iOS 17’nin kararlı sürümüne ise Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15 modelleri ile birlikte kavuşacak.

Peki, "iPhone iOS 17 özellikleri neler, yenilikler ne oldu, hangi telefonlara güncelleme gelecek?"  İşte iOS 17 güncellemesi ile gelen yenilikler...

iOS 17 HAKKINDA BİLİNENLER

  • Kilit ekranı yazı tipi boyutu seçenekleri
  • Özel kilit ekranı tasarımını diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşma seçeneği
  • Apple Müzik şarkı sözlerinin kilit ekranından görünebilir olması
  • Apple Müzik'e basitleştirilmiş yeni arayüz tasarımı
  • Uygulama kitaplığı klasörlerinin manuel olarak yeniden adlandırılabilir olması
  • Kontrol merkezi tasarım değişiklikleri
  • El feneri parlaklık kaydırıcısı

İOS 17 NE ZAMAN ÇIKACAK?

iOS 17, 5 Haziran’da WWDC 2023’te duyuruldu ve tanıtıldı, ancak sonbahara kadar iPhone’lara sunulmayacak.

iOS 17 lansman tarihinin Eylül 2023 olacağı öngörülüyor.

IOS 17 ÖZELLİKLERİ NELER?

iOS 17, her gün yaptığınız şeyleri geliştirmek için yeni özellikler getiriyor. Birini aradığınızda veya mesaj attığınızda kendinizi daha önce hiç olmadığı gibi ifade edebileceksiniz.

Akıllı Ev Kilit Ekranı

iOS 17’deki güncellenmiş bir Kilit Ekranı arayüzü bulunacak. Bu sayede iPhone bir “akıllı ev ekranına” dönüştürecek . iPhone, kullanılmadığında ve yatay yönde yerleştirildiğinde, takvim randevuları, hava durumu verileri, bildirimler ve daha fazlasını içeren bilgileri göstererek, evin bir veri merkezi olarak hizmet etmesine olanak tanıyacak.

Diğer Kilit Ekranı Güncellemeleri

Yazı tipi boyutunu değiştirme seçenekleri de dahil olmak üzere Kilit Ekranında bazı küçük güncellemeler olması bekleniyor. Kilit Ekranı tasarımları oluşturan kişiler, özel Kilit Ekranlarını paylaşmaya yönelik yeni bir seçenekle bunları diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşabilir.

Günlük Tutma Uygulaması

Apple, kullanıcıların etkinliklerini ve düşüncelerini, günlük yaşamlarını bir günlük aracılığıyla kaydetmelerine olanak sağlamak için tasarlanmış bir günlük kaydı uygulaması geliştiriyor. The Wall Street Journal’a göre uygulama, evde ne kadar zaman geçirildiği ve bir günün nasıl olduğunu belirlemek için kullanıcı davranışını analiz edecek.

Uygulama, metin mesajları ve telefon görüşmeleri ile entegre olabilecek, ancak tüm veriler ve günlük analizler cihazda yapılacak. Günlük kaydı uygulamasının iOS 17’nin bir parçası olması bekleniyor.

Dynamic Island

Ekrandaki Siri arabirimi, Dynamic Island’a entegre edilebilir. Siri’nin Dynamic Island’a taşınması, ekrandaki içeriğin, ekranı kaplayan mevcut dairesel Siri arayüzü olmadan tam görünümde kalmasına izin verecek.

İyileştirilmiş Arama ve Spotlight

Sistem genelinde arama ve Spotlight işlevlerinde dikkate değer iyileştirmeler yapılacak, ancak ayrıntılar henüz sunulmadı.

Sağlık Uygulaması Güncellemeleri

Apple, Sağlık uygulamasını iPad’e genişletiyor ve bu da hem iPhone hem de iPad’de kullanılabilir olmasını sağlayacak.

Sağlık uygulaması, kullanıcıların ruh hallerini takip etmelerine, günleriyle ilgili soruları yanıtlamalarına ve sonuçları zaman içinde görüntülemelerine olanak tanıyan bir ruh hali izleme işlevi de içerecek. Miyopluk gibi görme sorunları olan kullanıcılar için de yeni özellikler olacak.

Apple Müzik Özelleştirmeleri

Apple Music’in basitleştirilmiş bir arayüze sahip olması bekleniyor ve Apple Music şarkı sözleri doğrudan Kilit Ekranında görüntülenebilecek.

El Feneri Ayarları

Üç parlaklık seviyesiyle sınırlı olmak yerine, el feneri parlaklığı ses düğmesine benzer şekilde bir kaydırıcı ile ayarlanabilecek.

SharePlay

iOS 17 , bir FaceTime araması üzerinden aileniz ve arkadaşlarınızla içerik izlemek için yeni SharePlay işlevi içerebilir.

Airplay

AirPlay için potansiyel iyileştirmeler üzerinde çalışılıyor. Apple, konukların AirPlay içeriğini sahip olmadıkları TV’lere ve cihazlara aktarmalarını kolaylaştıracak bir özellik hakkında oteller ve diğer mekanlarla görüşüyor.

FaceTime

iOS 17’deki FaceTIme için FaceTime mesajları olacak.; bu, aramanızı aradığınızda ulaşamadığınız birine hızlı bir video mesajı bırakmanıza olanak tanıyacak.

İOS 17 GÜNCELLEMESİNİ HANGİ CİHAZLAR DESTEKLEYECEK?

İşte iOS 17 güncellemesini alacak iPhone’ların listesi. iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X için İOS 17 desteği olmacak.

iPhone 14 Pro Max
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Plus
iPhone 14
iPhone SE (2022)
iPhone 13 Pro Max
iPhone 13 Pro
iPhone 13
iPhone 13 SE
iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro
iPhone 12
iPhone 12 SE
iPhone 11 Pro Max
iPhone 11 Pro
iPhone 11
iPhone SE (2020)
iPhone XS Max
iPhone XS
iPhone XR

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow