Google Search Console’a Nasıl Site Eklenir?

Google search console kayıt işlemi sadece dakikalar içerisinde tamamlanabilecek bir işlemdir. Web site mülküne sahip olan yöneticiler, gerekli dosya izinlerine erişebildikten sonra kaydı tamamlayabilir.

Google Search Console’a Nasıl Site Eklenir?

Google Search Console Nedir? detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google Search Console, web site sahiplerine sunulan bir webmaster servisidir ve web sitelerinin performansını izlemek ve hataları tespit etmek için kullanılır. Bu hizmet, web sitenizin Google arama motoru dizinlerine eklenmesine yardımcı olur ve web sitenizin sağlığıyla ilgili önemli bilgileri size sunar.

Google Search Console'a web sitenizi eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Gmail adresinizle https://search.google.com/search-console/about adresine gidin.

Google Search Console hesabınıza giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.

Giriş yaptıktan sonra ise sizden google kayıt için “Alan adı” ya da “URL ön eki” girmeniz istenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken durum, Alan adı ile kayıt olduğunuz taktirde tüm URL ön ekleriniz yani www olarak ya da olmadan, http versiyonu ile ya da https versiyonu kayıt edilebilecektir. Ancak “URL ön eki” alanından kayıt yapıyorsanız sadece belirlediğiniz ön eke sahip olacak şekilde google search console kayıtlarını tamamlamış olursunuz. Burada tavsiye olarak “Alan Adı” üzerinden kayıt yapmanızı öneririz. Tabi “Alan Adı” kaydı için kesin olarak DNS kaydı yapmanız istenir.

Alan adı kaydı yapmak istediğiniz web sitesini başında herhangi bir ek olmadan sadece domain adı olacak şekilde belirli alana giriniz. (Örneğin ; alanadi.com ya da alanadi.net gibi.)

Domain adınızı girdikten sonra “Devam” tuşuna basınız. Devam dedikten sonra doğrulama başlar ve DNS kaydı ile ilgili bir bilgilendirme alanı açılır. Bu alanı kapatmayınız. Bu alanda karşınıza çıkan “TXT Kaydı” bilgilerini kopyala diyerek alın. Daha sonra alan adı sahipliğinizin bulunduğu sisteme giriş yapınız.

Alan adı sağlayıcınıza girdikten ve alan adınızı yönet dedikten sonra karşınıza çıkan yönetim panelinden “DNS” ayarlarını seçiniz. Servis sağlayıcınızdan Cpanel'e girin

Zone Editor ayarlarına girdiğiniz zaman domain adresiniz karşınıza çıkacak yönet'e basarak bir diğer bölüme geçiyoruz.

Bu alandan yeni kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt Ekle'ye basıyoruz 

Tip alanı “TXT” olarak seçmeli ve “Kayıt” alanına Google search console tarafından verilen “TXT” kodunu eklemelisiniz.

Ekleme işlemlerini yaptıktan sonra tekrar Google Search Console üzerine dönerek açık olan bilgilendirme penceresinden “Doğrula” tuşuna basınız. Doğrulama işlemi bir kaç saniye sürecektir. Eğer bilgilerde herhangi bir eksiklik yok ise sahiplik doğrulaması gerçekleşir. Buradan “Mülke git” diyerek Console kullanmaya başlayabilirsiniz.

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow