İstanbul Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – İstanbul'da Ormana Giriş Yasak Mı?

İstanbul Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, İstanbul'da ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. İstanbul'daki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

İstanbul Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – İstanbul'da Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, İstanbul Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, İstanbul genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. İstanbul'da hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

 İstanbul'da Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı

T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ

İl Yazı İşleri Müdürlüğü

 

Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla

Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması

Hakkında Karar

 

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir.

           Belirtilen nedenlerle;

       6831 sayılı Orman Kanununun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66. maddeleri uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 24 Haziran 2023­-15 Ekim 2023 tarihleri arasında yasaklanması kararı alınmıştır.

 • Madde 1­- İstanbul İli sınırları dahilinde ekli listede yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir.

Bu alanlar dışındaki ormanlık alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır.

 • Madde 2 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ­bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

           Madde 3 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

 • Madde 4 – Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.
 • Madde 5 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.
 • Madde 6 ­ Sokak hayvanlarını beslemek amacıyla yasaklı alanlara girmek isteyen vatandaşlarımız, kimliklerini hangi mevkide ne zaman besleme yapacaklarını ilgili ilçe güvenlik birimleri ile Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanda yaşayan sokak hayvanlarını besleyebilirler. Bu kişiler yasaklı alanda piknik yapma ve ateş yakma yasaklarından muaf değildirler.
 • Madde 7 – İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.
 • Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkânları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.
 • Madde 8– Bu karar İstanbul İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.
 • Madde 9 – Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.
 • Madde 10 – Bu karar hükümleri 24.06.2023 ­  15.10.2023 tarihleri arasında uygulanır.
 • Madde 11 – Bu karar hükümleri İstanbul Valiliği tarafından yürütülür.

Dosyalar

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow