Karaman Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – Karaman'da Ormana Giriş Yasak Mı?

Karaman Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, Karaman'da ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. Karaman'daki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Karaman Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! –  Karaman'da Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, Karaman Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, Karaman genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. Karaman'da hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

  Karaman'da Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı  

KARAMAN İLİ

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE KOMİSYON KARARI

KARAR TARİHİ                 : 05/07/2023

KARAR NUMARASI          : 2023/02

KONU                               : Orman Yangınlarının Önlenmesi

Yaz aylarında havaların aşırı derecede ısınması göz önünde bulundurularak ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde, insan ve araç yoğunluğunun artması ile birlikte, orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 74.maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca bu karar alınmıştır.

1-6831 sayılı Orman Kanunun 74. maddesi kapsamında ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar (Orman idaresince gerçekleştirilecek faaliyetlerde görev alanlar, izin almak koşulu ile ormanlık alanda hayvan otlatanlar, ilgili kurumların izni dahilinde faaliyette bulunanlar ile orman içi ve bitişiğinde tarımsal faaliyette bulunanlar hariç) 05.07.2023 tarihinden 30.09.2023 tarihine kadar yasaklanmıştır.

2-6831 sayılı Orman Kanunu'nun 76. maddesinde yer alan hüküm uyarınca, orman alanları içerisinde 05.07.2023 tarihinden 30.09.2023 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılması yasaktır. Gerekli tedbirler alınmak şartıyla yasak kapsamı dışındaki mesire alanları şunlardır. 

 

a)Karaman Merkez Karaman A Tipi Mesire Yeri (Gökçe Çamlığı ),

b)Türk Dünyası Şehir Ormanı,

c)Kâzımkarabekir İlçesi Muammer Fevzi SARI Mesire Yeri,

ç)Ortaoba Köyü Mesire Yeri,

d) Ermenek İlçesi A Tipi Mesire Yeri (İn Evleri Mesire Yeri) ,

e)Ermenek İlçesi Şehit Pilot Hasan BAYSAL Mesire Yeri (Orman Parkı),

f)Başyayla İlçesi Taşharmanı Mesire Yeri,

g)Başyayla İlçesi C Tipi Mesire Yeri (Orman Parkı) ,

h)Sarıveliler İlçesi Karacaoğlan Mesire Yeri,

ı)Göktepe Kasabası C Tipi Mesire Yeri (Çılgın Proje Mesire Yeri) ,

i)Kazancı Kasabası Aşağıoluk Mesire Yeri.

Yukarıda kapsam dışı bırakılan mesire yerlerinde, ilgili ve sorumlu idare/işletme tarafından gerekli tedbirler alınarak mesire alanında belirlenen yerler dışında ateş yakılmasına müsaade edilmeyecektir.

3-Ormanlara 4 kilometre mesafede ve 6831 sayılı Orman Koruma Kanunu'nun 31 ve 32'nci maddesi çerçevesinde olan köyler ve mahalleler başta olmak üzere; orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler ve mahalleler de dahil olmak üzere anız yakmak; bağ ve bahçe. zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

4- (Orman İşletme Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, AFAD ve İl Müftülüğü tarafından tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşlarımızın orman yangını riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması sağlanacaktır,

5-AFAD, Karaman Belediye Başkanlığı, Karaman İI Özel idaresi tarafından orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı. Önleyici bütün tedbirlerini eksiksiz alacaklardır.

6-Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. ve TEİAŞ İşletme ve Bakım Müdürlüğü) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alacaklardır.

7-Çıkması muhtemel yangınlara gönderilmek üzere D.S.İ. Şube Müdürlüğü, Karaman İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve Karayolları Şube Şefliği ile Karaman Belediye Başkanlığının ve makine parkı bulunan diğer belediyelerin iş makinelerinden de yararlanılacaktır. Yangın sezonu boyunca Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü, Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Karayolları Şube Şefliği ve belediyeler; talep halinde çıkması muhtemel orman yangınlarına en yakın olan iş makinelerinin gönderilmesi için ilgili birimlerine (kuruluşun bölge ve il müdürlüklerinin ikinci bir talimatına ihtiyaç duyulmaksızın) 18.07.2022 tarihi itibariyle gerekli talimatı verecektir. Gerekli hallerde, tüm özel sektör imkânları da kullanılarak yangına karşı etkin müdahale edilmesi sağlanacaktır.

8-Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde ormanlık alana giriş ve çıkışlar ile gözetim ve denetimi yapacaklardır. Belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında; 6831 sayılı Orman Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

9-(Orman Kanunun 81. Maddesindeki "Orman içinde veya civarında bulunan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi kendi köy hudutları içinde bulunan Devlet Ormanlarının muhafazasında orman teşkilatı ile iş birliği yapmakla vazifelidir.” hükmü gereğince, muhtarlıklar tarafından, ormanların yangınlara karşı muhafazası için gerekli tedbirler alınacaktır.

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow