Kilis Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – Kilis'de Ormana Giriş Yasak Mı?

Kilis Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, Kilis'de ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. Kilis'deki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kilis Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! –  Kilis'de Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, Kilis Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, Kilis genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. Kilis'de hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

  Kilis'de Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı  


Hatay Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınları İle Mücadele Şube Müdürlüğünün "Orman Yangınlarının Önlenmesi" konulu yazısına istinaden; önümüzdeki günlerde meteorolojik veriler incelendiğinde hava sıcaklığının artması, nem oranının düşmesi ve rüzgar hızının yüksek olacağının beklenmesi nedeniyle, ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır.


1- Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında Kilis İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. maddesi ve 5442 sayılı II Idaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca 24.06.2023-01.10.2023 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

2- Kilis İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

3- Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

4- Orman Yasasının 31 ve 32. maddeleri kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ- bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

5- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

6- Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

7- Tüm belediyelerimiz ve İl Özel İdaremiz orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

8- Valiliğimiz ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

9- Ormanlık sahalarda sürek avı yapılması, orman içi ve kenarında bulunan tesisler, çadırlı kamp alanları, piknik alanları, düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanılması yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Mesire alanlarında bulunan ocaklar dışında ateş yakılması yasaktır.
Gerekli hallerde Valiliğimizin emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

10- Bu karar Kilis ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

11- Yukanda belirtilen karar ve önlemlere aykın hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

12- Bu karar hükümleri 24.06.2023-01.10.2023 tarihleri arasında uygulanır.

13- Bu karar hükümleri Kilis Valiliği tarafından yürütülür.


Bilgi ve gereğini önemle rica ederim. Terörle/teröristle mücadelede yürütülen istihbari/operasyonel faaliyetler ile hareket kapasitesi, eleman temini, malzeme tedarikinde ciddi bunalımlar yaşayan, müzahir kesim tarafından dahi gördüğü destek günden güne azalan terör örgütünün sözde- eylemselliğinin devam ettiği izlenimini vererek kaybolan alan hakimiyetini yeniden kazanma, elemanlarının moral/motivasyonunu artırma amacıyla şehir merkezleri başta olmak üzere sansasyonel nitelikte eylem arayışlarında olabileceği değerlendirmesi kapsamında planlanan/alınan güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilerek en üst seviyeye çıkarılması talimatlandırılmıştır.


Bununla birlikte son dönemde terör örgütlerinin yoğunlukla güvenlik birimlerimize yönelik olmak üzere kamu çalışanlarına, vatandaşlarımıza yönelik eylem arayışlarına karşı konulması, terör saldırılarının önüne geçirilebilmesi ve güvenlik kuvvetlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla;


Yapılan planlamaların, alınan tedbirlerin mahallin şartları da göz önünde bulundurularak ekli yazıda belirtilen esaslar doğrultusunda değerlendirilmesi ve konunun bizzat Mülki Idare Amirlerimizin koordinasyonunda sıralı/sorumlu amirler tarafından takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmesi hususlarında;

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow