Tekirdağ Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – Tekirdağ'da Ormana Giriş Yasak Mı?

Tekirdağ Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, Tekirdağ'da ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. Tekirdağ'daki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Tekirdağ Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! –  Tekirdağ'da Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, Tekirdağ Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, Tekirdağ genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. Tekirdağ'da hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

  Tekirdağ'da Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı  

Toplantıda alınan kararlar şu şekildedir;

 

1- Tekirdağ ili dâhilinde, orman idaresince belirlenmiş aşağıda belirtilen mesire yerleri ve tabiat parkları dışındaki orman alanlarında mangal yapmak, semaver yakmak, tüp kullanmak ve her türlü ateş yakmak, konaklamak, gecelemek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak 6831 sayılı Orman Kanununun 76. Maddesi gereğince yasaktır.

Süleymanpaşa ilçemizde; Atatürk Şehir Ormanı, Kartaltepe Tabiat Parkı, Kınıklar Çeşmesi Mesire Yeri.

Çerkezköy ilçemizde ; Kızılpınar-Karatepe Mesire Yeri, Kartaltepe Mesire Yeri.

Kapaklı ilçemizde ; Kazakgölü Mesire Yeri.

Çorlu ilçemizde ; Esetçe Mesire Yeri.

Saray ilçemizde; Bahçeköy Mesire Yeri, Yumurtadere Mesire Yeri, Safaalan Mesire Yeri, Laladere Mesire Yeri, Çamlıkoy Tabiat Parkı.

Hayrabolu ilçemizde; Örey Korusu Mesire Yeri.

2- Yukarıda sayılan mesire yerlerinde, ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek 6831 sayılı Orman Kanununun 76. Maddesi gereğince yasaktır. Bu konuda alınması gereken tedbirler mesire yerleri işletmecileri tarafından alınacak ve mesire alanının içerisi sürekli kontrol ve denetim altında tutulacaktır.

3- Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu kanunun 31. ve 32. maddeleri kapsamına giren mahalleler (orman içi ve orman bitişiği köyler) hudutları içinde anız yakmak veya bağ-bahçe tarla temizliği nedeniyle ağaç, dal artığı ve her türlü bitki örtüsü yakılması yasaktır. 

4-  Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün, kutlama ve benzeri organizasyonlarda, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddelerin kullanılması yasaktır.

5- Orman yangınlarının daha çok meskûn mahal yakınlarında ve hafta sonları yoğunlaştığı göz önünde bulundurularak, Jandarma ekipleri ve Orman İşletme Müdürlüğü koruma ekiplerince özellikle çam ormanlarının bulunduğu yangına hassas bölgelerde devriyeler gerçekleştirilecek, ormanlık bölgelere gidiş-geliş yolları kontrol altında bulundurulacak, şahıs/araç sorgulamaları arttırılacaktır. 

6- Mahalle muhtarları, bekçileri vasıtasıyla ormanlara giriş ve çıkışları gözetleyerek şüpheli şahısları 112 Acil Numarası ile Jandarma / Orman İşletme Müdürlüğüne bildireceklerdir.

7- Kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ Şube Müdürlüğü ile sorumluluğu bulunan diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yukarıda belirtilen yasaklama kararlarının uygulanması konusunda gerekli tedbirler en üst seviyede alınacak, kontrol ve denetimler titizlikle sürdürülecektir.

8- Yasaklara uymayanlar hakkında suçun konusuna göre 6831 sayılı Orman Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince idari ve adli işlemler yapılacaktır.

9- Alınan bu kararın, yerel gazetelerde yayınlanması, 15.09.2023 tarihine kadar İlçe Belediyeleri hoparlörlerinden belirli aralıklarla anons edilmesi, orman içi ve bitişiği mahallelerdeki camilerden anons yapılması, kamu kurumları ilan panolarında asılmak suretiyle halkımıza duyurulması sağlanacaktır.

10- Bu karar hükümleri 05.07.2023- 15.09.2023 tarihleri arasında uygulanır.

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow