Tunceli Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – Tunceli'de Ormana Giriş Yasak Mı?

Tunceli Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, Tunceli'de ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. Tunceli'deki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Tunceli Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! –  Tunceli'de Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, Tunceli Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, Tunceli genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. Tunceli'de hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

  Tunceli'de Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı  

Tunceli İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Kararı

Karar No: 1

Tarih: 18.05.2023

Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün ve 7/12520 sayılı kararı ile yayınlanan “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Kamu Görevlilerinin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmeliğin 32. Maddesi Gereğince Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu 18.05.2023 tarihinde saat 10’da Vali Yardımcısı Emrullah Doğru başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

A – Genel Tedbirler

1- Tunceli İli hudutları genelinde 6831 sayılı Orman Kanununun 31 ve 32 maddeleri kapsamına giren Köylerin hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsü yakılması yasaktır. İlimiz Ormanlarının tamamında ateş yakmak yasaktır.

2- Yangın istihbaratı konusunda orman görevlileri yanında, güvenlik birimleri de görevlerini ifa ederken bu görevleri de hassasiyetle takip edecektir.

3- Orman Yangınlarında kullanılmaz üzere araç ihtiyacı olması durumunda; Tunceli Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, D.S.İ. 93. Şube Müdürlüğü, Karayolları Şube Şefliği, Tunceli Belediyesi ve Diğer İlçe ve Belde Belediyeleri Yangında kullanılabilecek İtfaiye ve Diğer araçları (ekipleri de dahil) Orman İşletme Müdürlüğünün talebi halinde görevlendirilecek. Bu husus da ilgili kuruluşların bu işe görevlendirilecekleri Araçların Cinsi, Plaka No’su ve aracı sevk edecek yetkilinin görev ünvanı, Adı ve Soyası telefon numaraları Orman İşletme Müdürlüğüne gönderilecek (Yetkilinin değişmesi halinde ayrıca bilgi verilecektir)

4- İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği çıkabilecek Orman Yangınlarında, Yangına ulaşmada ve müdahalede önemli unsurlardan biri olan yollardan kapalı bulunan Köy ve Mezra yollarının açılmasını sağlayacaktır.

5- İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce anızların yakılmaması yönünde çiftçilerin bilgilendirmesine yönelik toplantılar düzenlenecek.

6- 15 Haziran 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar Pülümür ve Munzur Vadilerinde ateşli, ateşsiz piknik yapmak yasaktır. Mahalli Köylülerin işi gereği, Ormana giriş ve çıkışları dışında; İzinsiz olarak Ormanlara giriş ve çıkış yasaklanmıştır. Köy Muhtarları, Köy Bekçileri vasıtasıyla gerekli gözetlemeler yaptırılarak şüpheli şahısların tespiti derhal güvenlik güçlerine ve Orman teşkilatına haber vereceklerdir.

7- Orman Yangın İhbarı için 112 Acil Çağrı Merkezi Telefonu ile Orman İşletme Müdürlüğümüze ait (428) 212 10 31 numaralı telefonların kullanılması sağlanacak.

8- Yangın mevsimi süresince Orman İşletme Müdürlüğünün her saatte iş makinası ve treyler talebinde bulunacağı yetkili personeli adı ve soyadı ulaşacağı telefon numaraları ve mevcut iş makinelerinin ve treylerin nevi ve miktarlarının 1 Haziran 2023 tarihine kadar orman İşletme Müdürlüğüne yazılı olarak bildirilmesi,

9 – Sorumluluk alanları içerisinde kalan yolların şevlerinde bulunan yanıcı maddenin olası orman yangınlarına sebep olmaması için Karayolları Şube Şefliği ve Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından 1 Haziran 2023 tarihine kadar temizliklerin yapılması,

10- Orman Yangını ile ilgili en kısa sürede Valilik Makamına, Cumhuriyet Savcılığına ve Jandarmaya bilgi verilecektir.

11- Yangına Müdahele edecek Söndürme Ekiplerinin, Yangına giderken ve yangın mahallinde güvenliklerin sağlanması ve yangına müdahale de yardımcı olunması için Jandarma Komutanlığına bağlı Karakol Komutanlıklarına bilgi verilecektir.

12- Milli Eğitim Müdürlüğü Okullar tatile girmeden Okullarda Orman Yangınları konusunda öğrencilere eğitici bilgiler verecektir,

13- Orman Yangınlarında Askeri Birliklerinden, söndürme ile ilgili yardım istendiğinde Birliklerin Yangın yerine götürülmesi orman işletme Müdürlüklerince yapılacak ve söndürme malzemesi takviyesi yapılacaktır.

14- FEDAŞ ve TEİAŞ Müdürlüğüne ait Enerji Nakil Hatlarının geçtiği orman alanında, 6831 Sayılı Orman Yasasının, 17/3 Maddesine göre verilen İzin Alanları için düzenlenen Taahhüt Senedinin 7. Maddesi gereği, kendisine teslim edilen enerji Nakil Hatlarının altındaki ve bu hatlarda teması olan her türlü yanıcı maddelerin uzaklaştırılması ile hatların bakımı şekilde bulundurulması ve bu hatlardan çıkabilecek Orman Yangınlarına karşı her türlü önlem alacaklardır.

15- Pülümür ve Munzur Vadisinde olası orman yangınlarına karşı alınan tedbirlerin denetimi kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapacağı denetimlere sorumluluk bölgelerine göre İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin denetimlere katılımının sağlanması,

16- Orman Yangınlarına karşı alınan tedbirler ve yapılan uygulamalar ile ilgili düzenli olarak sosyal medya paylaşımlarının yapılması.” ifadelerine yer verildi.

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow