Yozgat Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! – Yozgat'ta Ormana Giriş Yasak Mı?

Yozgat Valiliği tarafından alınan son dakika kararıyla, Yozgat'ta ormanlık alanlara giriş yasağı getirildi. Kamp ve piknik faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikler yasaklandı. Yozgat'taki hangi ormanlarda giriş yasaklandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Yozgat Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı! –  Yozgat'ta Ormana Giriş Yasak Mı?

Son dakika duyurusuna göre, Yozgat Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ormanlık alanlara giriş yasağı kararı yayımladı. Bu karara göre, Yozgat genelinde ormanlık alanlara girişlerde kamp ve piknik faaliyetleri yasaklanmıştır. Yozgat'ta hangi ormanlara giriş yasaklandı ve hangi ormanlarda piknik veya kamp yapmak yasaklandı? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.

2023 Yılı Hangi İllerde Ormana Giriş Yasak Tam Liste İçin Tıklayınız

  Yozgat'ta Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Kararı  

Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla

Ormanlık Alanlara Girişlerin Önlenmesi Hakkında

Karar

 

Karar Tarihi  :  ……/ 07/ 2023

Karar No        :  2023/…

 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla 6831 sayılı kanunun 74. Maddesi ve 5442 sayılı kanunun 9. ve 66 maddelerine dayalı olarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Madde 1- Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mangal, semaver, ataş yakmak ve orman yangınına sebebiyet verebilecek maytap, havai fişek vb. malzemelerin kullanılması yasaktır.

Madde 2- Orman yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve orman ilişiği olmayan köyle/ mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 3- Yozgat İli genelinde bulunan Milli Park ve Tabiat Parklarında, piknik alanlarında saat 20:00 ile 07: 00 saatleri arasında mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Madde 4- Yozgat İli Genelinde günün her saatinde yer ateşi yakmak yasaktır.

Madde 5- Yozgat Çamlığı Milli Parkı içinde Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanlığı, Yozgat belediye başkanlığı, Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir mobil ekip kurulacaktır.

Madde 6- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaktır. 

Madde-7 Enerji Nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ÇEDAŞ VE TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 8- Belediyemiz tarafından orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak, çöpler en kısa sürede kaldırılacak ve Yozgat Belediyemizce yangın riskine karşı 1 itfaiye aracını Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisinde 24 saat esasına göre hazır bulunduracaktır.

Madde 9- İlçe Kaymakamlıklarımız ile 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekildi gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlıklarımızın emriyle tüm kamu kurumları, özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan EĞİLMEZ’ in koordinasyonunda STK’lar ile yangın riskine karşı tedbir alınması sağlanacaktır.

Madde 10- 112 Acil çağrı merkezi olası yangın ihbarlarına karşı daha duyarlı olacaktır.

Madde 11- Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 Sayılı Orman kanunu, Türk Ceza Kanunu ve kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 12-  Bu karar hükümleri 05.07.2023- 11.09.2023 tarihleri arasında uygulanır

Madde 13- Bu karar hükümleri Yozgat Valiliği tarafından yürütülür.

İfade bırak!

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow